Czy warto skorzystać z leasingu konsumenckiego na zakup samochodu?

Leasing konsumencki to szczególna forma tego sposobu finansowania przeznaczona dla klientów indywidualnych. Leasing konsumencki samochodu może być korzystniejszy niż zakup na kredyt, gdyż raty leasingowe mogą być niższe ze względu na to, że poza oprocentowaniem leasingu, firma leasingowa zarabia również na odpisach amortyzacyjnych, jako właściciel pojazdu.

Poza tym może to być jedyna możliwość uzyskania finansowania na samochód, kiedy bank odmówi udzielenia kredytu. Dodatkowo to firma leasingowa zajmuje się formalnościami, tj. rejestracja pojazdu. Wadą może być z kolei to, że poza ubezpieczeniem OC, samochody wzięte w leasing konsumencki muszą być objęte także ubezpieczeniem AC i NNW, co zwiększa koszty.

Dodatkowo poza wyższym ubezpieczeniem, trzeba również serwisować samochód w autoryzowanych punktach, co sprawia, że koszty jeszcze wzrastają. Biorąc więc pod uwagę samą ratę, ze względu na niższe niż w przypadku kredytu oprocentowanie, leasing konsumencki może być korzystniejszy. Jeśli jednak wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, które musi ponieść kierowca, bilans może nie być tak korzystny. Dodatkowymi kosztami będą także opłata przygotowawcza i prowizja.

W leasing konsumencki można wziąć na dowolny samochód, motocykl, a także inny pojazd. Trudno oszacować czy może być on korzystniejszy od kredytu na samochód biorąc pod uwagę wszystkie koszty. Jest to jednak z pewnością ciekawa forma finansowania i dobra opcja dla tych, którzy nie mogą uzyskać kredytu na zakup nowego lub używanego samochodu.

Paweł

Paweł

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego wpisu, zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *