Rosnąca popularność leasingu w Polsce

W krajach zachodnich Unii Europejskiej niemal 75% przedsiębiorców, korzysta z leasingu jako formy finansowania. Właściciele firm leasingują nie tylko samochody, ale również lokale, sprzęty komputerowe, czyli wszystko co wydaje się niezbędne do prowadzenia własnej działalności. Należy również wiedzieć, że niesie to za sobą szereg korzyści. Również w Polsce leasing staje się coraz bardziej popularny, obecnie jego tendencja wzrostowa jest na poziomie 15%, jednak wciąż stanowi tylko małą część w porównaniu do krajów zachodnich. Polacy najczęściej leasingują samochody osobowe, dostawcze, powyżej 3,5 tony oraz ciężarowe. Jak podają statystyki, tylko 30% przedsiębiorców korzysta z leasingu.

W Niemczech, czy Włoszech bardzo popularny jest nawet leasing mieszkań, natomiast Polacy wciąż decydują się często na wynajem, choć koszt wynajmu i czynszu jest wyższy niż w przypadku raty leasingowej.

Lekarze, którzy prowadzą działalność gospodarczą, wybierając leasing finansowy mogą liczyć na 8% vat na zakup sprzętu medycznego, co jest bardzo dużą korzyścią, choć wciąż wielu z nich wybiera standardowe kredyty bankowe.

Od 2005 roku przedsiębiorcy, których kraje należą do Unii Europejskiej mogą korzystać z leasingu europejskiego.
Zapewnia on niezwykle korzystne warunki oraz bardzo duże dopłaty, raty leasingowe są również niskie. Dotacje mogą być wyrażone jednorazowo oraz w ratach. Jednak trzeba wziąć leasing w walucie Euro oraz spełnić określone warunki. Średnia długość trwania umowy wynosi 40 miesięcy. Można starać się np. o leasing samochodów dostawczych, a nawet autobusów szkolnych.

Paweł

Paweł

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego wpisu, zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *