Leasing – na czym polega i dla kogo jest korzystny

Samochody to kluczowe narzędzia pracy w wielu firmach. Zakup aut nawet dla średniej wielkości firmy jest zwykle dającym się we znaki obciążeniem finansowym. Nie każda firma ma możliwości zaciągnięcia kredytu na zakup nowych, dobrej jakości aut. Dlatego wyjściem może być leasing samochodowy. Jest to forma kredytu, która jest z pewnością tańsza od tradycyjnego kredytu, ale ma tez swoje wady. Poniżej znajdują się szczegóły, które odróżniają tradycyjny kredyt samochodowy od leasingu, po przeczytaniu których być może będziemy mogli być bardziej pewni która forma finansowania zakupu floty dla firmy jest bardziej korzystna w naszej sytuacji.

Leasing to w skrócie użytkowanie auta na zasadach pełnej własności, ale bez formalnego posiadania samochodu. Leasing ma tę podstawową przewagę nad kredytem, że wymaga spełnienia minimum formalności, niekonieczne jest posiadanie żadnej zdolności kredytowej. Wystarczy po prostu płacić każdego miesiąca, aby móc korzystać z samochodu.
Kiedy suma naszych comiesięcznych wpłat będzie równała się z wartością zakupową samochodu określoną przez firmę leasingową, wówczas będziemy mogli wykupić sobie całkowicie samochód na własność. Jeśli jednak w trakcie trwania umowy leasingowej przestaniemy spłacać samochód, wówczas trafia on z powrotem do firmy leasingowej, bez możliwości zwrotu poprzednich wpłat. Poprzednie wpłaty są traktowane w takiej sytuacji jako wpłaty za wypożyczenie samochodu.

Jak widać więc, leasing to dogodna forma finansowania użytkowania floty w firmie, pod warunkiem, że korzysta się z niego z głową. Umowa leasingowa zawierana jest na kilka lat: zwykle na dwa do trzech. Wysokość rat leasingowych zależy oczywiście od tego na jak długo zawieramy umowę leasingowa. Najtańszy leasing to ten, który zakłada jak najdłuższe spłacanie, dlatego umowa opiewająca na więcej niż cztery lata będzie najdroższą formą leasingu.

Zwykle na leasing decydują się firmy, które utraciły zdolność kredytową, a także firmy, które generują zbyt mało kosztów i te podmioty, które chcą zdywersyfikować sobie sposoby na pozyskiwanie środków trwałych w firmie. Leasing jest bardzo prosty w obsłudze – praktyką jest, że firmy, które oferują nawet ten najtańszy leasing, dają możliwość użytkowania pożądanego przedmiotu już na dwa dni po uruchomieniu procedury leasingowej. Jest to więc zdecydowanie bardziej korzystna droga do uzyskiwania dostępu do środków trwałych w firmie niż tradycyjny kredyt.
Leasing natomiast nie opłaca się podmiotom, które nie są płatnikami podatku VAT, a także podmiotom, które rozliczają się za pomocą zryczałtowanego podatku od przychodów. Wszystko dlatego, że raty leasingowe można odliczyć sobie od podstawy opodatkowania i wrzucić w koszta firmy. Tego samego nie można powiedzieć o kredycie.

Inna niesamowita zaleta leasingu to fakt, że firma finansująca, a więc firma leasingowa, użyczająca sprzęt pod leasing zobowiązuje się zwykle do ponoszenia wydatków związanych z amortyzacją auta. Możemy liczyć niekiedy nawet na to, że firma leasingowa będzie zobowiązana do dostarczania nam wciąż nowego modelu auta lub innego sprzętu, który weźmiemy w leasing. Leasing bowiem dotyczy nie tylko samochodów, ale także innego rodzaju sprzętu do firmy: sprzętu medycznego, sprzętu RTV, a także sprzętu takiego jak meble, czy nieruchomości. Jeśli mówimy o nieruchomościach, firmy leasingowe niekiedy zobowiązują się do poniesienia kosztów wszystkich remontów i konserwacji nieruchomości oraz dostarczania wyposażenia. Ponadto, warto korzystać z leasingu w przypadku nieruchomości ze względu na to, że firmy leasingowe są w stanie zaoferować nam preferencyjne warunki ubezpieczania, bo same współpracują z ubezpieczycielami i uzyskują dobre warunki umów przy większej ilości obsługiwanych klientów.

Firmy leasingowe, dzięki swojej współpracy z firmami obsługującymi floty samochodów mogą zaoferować nie tylko korzystne warunki ubezpieczania samochodów, ale także często można liczyć na to, że te największe firmy, oferujące najtańszy leasing, które mają w swoim wyposażeniu tysiące aut, współpracują również z producentami i otrzymują bardzo korzystne rabaty na zakup samochodów dla siebie. Oznacza to, że nierzadko mają dostęp do samochodów, których nie ma w salonach – ani do takich modeli, ani do takich cen tradycyjnych marek.
Poza leasingiem firmowym, istnieje także leasing konsumencki. Jest to leasing przygotowany dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W Polsce nadal jest to rozwiązanie stosunkowo mało znane, ale co roku rośnie liczba osób, które decydują się na tego typu usługi. Najczęściej na leasing konsumencki decydują się osoby, które chcą pozyskać auto dla siebie, ale nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu ze względu na to, że na przykład mają już za dużo innych zobowiązań, które obniżyły ich zdolność kredytową. Wówczas leasing wydaje się idealnym rozwiązaniem na pozyskanie funduszy na auto, którego nie możemy sfinansować poprzez zakup gotówkowy.

Również w przypadku leasingu konsumenckiego możliwe jest zastosowanie uproszczonych procedur. Jednocześnie, osoba, która spłaca leasing na określone auto ma możliwość zdobycia prawa do pierwokupu auta po zakończeniu okresu trwania umowy.
Leasing konsumencki niema żadnych ograniczeń jeśli chodziło czas trwania umowy. Z tego właśnie powodu niektórzy właściciele firm decydują się jednak na leasing konsumencki, tracąc przy tym niejako możliwości korzystnego rozliczenia sobie umowy leasingowej w kosztach firmowych.
Niezależnie od wyboru formy leasingu, pamiętajmy, że jest to forma finansowania floty samochodowej lub jakiegokolwiek innego sprzętu, w którym my jako osoby biorące rzecz w leasing nie jesteśmy jej właścicielami aż do momentu, gdy spłacimy wszystkie raty przewidziane umową.
Zanim zdecydujemy się na leasing, skontaktujmy się z doradcą finansowym, który pozwoli nam ocenić opłacalność leasingu, nawet jeśli wybraliśmy naprawdę najtańszy leasing dostępny na rynku. Może mimo wszystko okazać się, że lepiej jest postarać się o kredyt w naszej sytuacji.

Paweł

Paweł

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego wpisu, zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *