Leasing operacyjny – charakterystyka

Leasing jest doskonałą formą finansowania, szczególnie wtedy, gdy rozpoczyna się działalność i nie można liczyć na uzyskanie kredytu bankowego. Jednak należy pamiętać, że dopiero po ukończeniu leasingu i wykupieniu danego dobra stajemy się jego właścicielami.

Wybierając leasing operacyjny przedmiot leasingu jest zaliczany do majątku leasingodawcy, zatem amortyzacja również. Przede wszystkim w tym rodzaju leasingu okres trwania umowy musi być dłuższy niż 40% czasu amortyzacji, zatem jeżeli decydujemy się na leasing nieruchomości to wynosi on powyżej 10 lat. Podatek vat doliczany jest do rat leasingowych, nie trzeba go opłacać jednorazowo. Tutaj korzyścią są koszty uzyskania przychodu, które mogą obniżać opodatkowanie.
Leasing operacyjny to także niższe koszty początkowe, gdyż opłata wstępna może wynosić od 0 do 45%, jednak wszystko zależy od kondycji finansowej leasingobiorcy i oferty, jaką zaproponuje mu bank, czy inna instytucja finansowa. Przedmiotem leasingu operacyjnego mogą być zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, ciężarowe, nieruchomości, a także sprzęty komputerowe. Każda umowa posiada klauzule, co sprawia, że może być wypowiedziana przez każdą ze stron. Leasingodawca może zrezygnować jeżeli uzna, iż leasingobiorca nie dba w sposób należyty o przedmiot leasingu. Natomiast leasingobiorca w sytuacji, gdy jego płynne aktywa nie są wystarczające może zakończyć leasingowanie, tylko musi z tego tytułu ponieść dodatkową opłatę i nie odzyska też zainwestowanych już pieniędzy.

Paweł

Paweł

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego wpisu, zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *