Leasing finansowy – czy to się opłaca?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad wyborem leasingu. Jedną z możliwości jest leasing finansowy. Leasing finansowy jest mniej popularną opcją leasingu ze względu na bardziej złożony proces odpowiedniego rozliczania. Poza tym jest to rodzaj finansowania bez opcji wypowiedzenia. Taki rodzaj leasingu zawierany jest długoterminowo, przynajmniej na 12 miesięcy. Przedsiębiorców zwykle odstrasza fakt, że muszą zapłacić podatek VAT za cały okres leasingu, co na początku, zwłaszcza dla nowo powstałych firm stanowi dość duży problem.

W koszty uzyskania przychodu w leasingu finansowym można zaliczyć jedynie część odsetkową raty leasingowej. Dla jednych korzyścią, dla innych nie jest to, że po zapłaceniu raty można stać się właścicielem leasingowanej rzeczy. Konieczność zapłacenia VAT z góry jest rzeczywiście przeszkodą dla tych firm, które objęte są najwyższą wartością tego podatku. Natomiast firmy, które płacą 8% VAT, zyskają na tym leasingu, gdyż będą mogły odliczyć 23% VAT. Taka opcja finansowania będzie się opłacała także firmom, które rozliczają się w formie ryczałtu ewidencjonowanego, a także tym, które nie są VAT-owcami.

Jeśli nie może się skorzystać z kredytu, a wynajmuje się lokal, gdzie czynsz jest wysoki, opcja wzięcia go w leasing finansowy będzie korzystna, gdyż rata może okazać się niższa od całości opłat miesięcznych ponoszonych przy umowie najmu. To najkorzystniejsza metoda finansowania dla tych, którzy chcą nabyć rzecz na własność po zakończeniu okresu leasingowania.

Paweł

Paweł

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego wpisu, zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *